Model związków intymnych w dzisiejszych czasach

Nie jest żadną tajemnicą, że w dzisiejszych czasach relacje damsko-męskie wyglądają zupełnie inaczej, niż miało to miejsce jeszcze chociażby 20 lat temu. Przyczyn tego stanu rzeczy socjologowie oraz psychologowie społeczni upatrują we współwystępowaniu kilku istotnych zjawisk o charakterze ekonomicznym z jednej strony, z drugiej zaś strony o charakterze socjologicznym.

Co jednak konkretnie się zmieniło na przestrzenii ostatnich lat w dziedzinie relacji damsko-męskich i czy można przyjąć, że owe zmiany okażą się czymś trwałym? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

Model związków intymnych w dzisiejszych czasach

Obecnie wiele mówi się nie tylko o coraz wyraźniejszej ewolucji związków pomiędzy mężczyznami i kobietami, lecz również o tak zwanym kryzysie męskości. Ten ostatni miałby wynikać z degeneracji tradycyjnych wzorców męskości, co stanowi prostą pochodną zmian ekonomicznych: w dzisiejszych czasach mężczyzna już bardzo rzadko jest „żywicielem rodziny”, dodatkowo kobiety są coraz lepiej wykształcone, coraz bardziej inteligentne i coraz więcej zarabiają. To wszystko powoduje, że tradycyjny, „patriarchalny” model relacji damsko-męskich, który niejako z definicji zapewniał mężczyźnie uprzywilejowaną pozycję „Pana i Władcy” obecnie coraz wyraźniej odchodzi do przysłowiowego lamusa.

Więcej o uwodzeniu dowiesz się na blogu uwodzenie.org – sprawdź więcej

http://www.uwodzenie.org/

Fakt ten ma oczywiście wieloraki wpływ na charakterystykę, jaką odznaczają się współczesne relacje damsko-męskie. Jeżeli kobieta jest wykształcona, dobrze zarabia, jest inteligentna- „zdobycie” jej przez mężczyznę wymaga o wiele większego wysiłku, niż w dawniejszych czasach. Nowoczesne kobiety często mówią o tym, że szukają mężczyzn, którzy będą w stanie im zaimponować. Czym jednak można zaimponować kobiecie, która sama posiada tradycyjnie „męskie” atrybuty, takie jak pieniądze czy inteligencja? Psychologowie często mówią o tym, że w takim wypadku kobieta często wybiera sobie mężczyznę o niższym statusie ekonomicznym, lecz wykazującego pewne unikatowe cechy, takie jak wyjątkowa inteligencja, ponadprzeciętna erudycja czy talent artystyczny. W ten sposób w związku nie ma rywalizacji w obszarze newralgicznych dziedzin. Z jednej bowiem strony mężczyzna opierający swoje poczucie własnej wartości na przykład na bardzo wysokiej inteligencji nie czuje się zagrożony przez fakt, że jego kobieta lepiej radzi sobie w życiu. Z drugiej zaś strony, kobieta może pozostawać pod wrażeniem wyjątkowych cech swojego partnera, czerpać od niego wiedzę, rozwijać się poprzez rozmowy, poszerzać swoje horyzonty intelektualne i tak dalej.

Można więc powiedzieć, że w takim przypadku mamy do czynienia ze specyficzną formą tak zwanego związku partnerskiego. Relacja opiera się bowiem na równości, jednak nie na jednolitości. Mężczyzna zachowuje swój imperatyw imponowania kobiecie i dominowania nad nią w niektórych aspektach. Z kolei kobieta znajduje w mężczyźnie obiekt inspiracji i podziwu, lecz bez konieczności rezygnowania ze swojego statusu społecznego oraz bez obawy, że jej partner będzie czuł się zagrożony w poczuciu swojej męskości.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *